Front forniowany

Fronty fornirowane są bardzo eleganckie. Posiadają powtarzalną, zmodyfikowaną strukturę drewna. Stosuje się je najczęściej w aranżacjach nowoczesnych w celu ociepleniu pomieszczenia. Bardzo często występują w połączeniu z frontami lakierowanymi.

W zależności od jakości fronty fornirowane produkuje się na bazie płyty wiórowej bądź płyty MDF.  Na surową płytę MDF zostaje naklejony fornir z użyciem kleju syntetycznego. Fornir jest cienką warstwą drewna, którą należy zabezpieczyć lakierem lub bejcą. Ważne aby dobrany lakier dodatkowo zwiększył twardość frontu, ponieważ sam fornir jest materiałem dość miękkim. Jeśli chcemy zwiększyć trwałość takiego frontu, zamiast lakieru możemy zastosować bezbarwne szkło.

Do wyboru jest bardzo szeroka gama fornirów wykonanych z różnego rodzaju drewna oraz o różnym usłojeniu. Usłojenie może być modyfikowane tak, że nie przypomina naturalnego rysunku drewna ale jest w pełni powtarzalne. Forniry są materiałem kruchym dlatego nie ma możliwości frezowania płyt fornirowanych, jak również fronty posiadają boczną doklejkę.